Krzysztof Penderecki

wróć Krzysztof Penderecki

Jeden z pierwszych kompozytorów wykorzystujących w grze technikę sonoryzmu (wydobywanie dźwięku nietradycyjnymi sposobami z tradycyjnych instrumentów). U progu lat 70. porzucił tę technikę i coraz częściej komponował tonalnie. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów “Strofy", "Emanacje" oraz "Psalmy Dawida" na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przyniosła mu kompozycja "Tren" na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło "Pasja według św. Łukasza". Jego pierwsza opera, "Diabły z Loudun", została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło "Polskie Requiem".

Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak “Egzorcysta” Williama Friedkina, “Lśnienie” Stanleya Kubricka, “Dzikość serca” Davida Lyncha, “Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, “Katyń” Andrzeja Wajdy oraz “Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.

Za swą pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia oraz pięciokrotnie Nagrodę Grammy. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w muzyce poważnej. Został Kawalerem Orderu Orła Białego.

 

KLEPSYDRA zrealizowała ostatnie pożegnanie dla najbliższej rodziny w sali pożegnań w krematorium, czuwanie i podgląd kremacji. Kremacja odbyła się dnia 02.04.2020 r. Uroczystości pogrzebowe kompozytora zaplanowano na 29.03.2022 w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

 

Źródło zdjęcia: https://www.se.pl