wróć Jak wybrac urnę?
Decydując się na kremację i pochówek urnowy, Rodzina jest zobligowana do wybrania i zakupu urny. Firmy pogrzebowe oferują wiele wzorów urn z różnych surowców ‒ urny drewniane, metalowe, ceramiczne, szklane, papierowe, z kompozytów lub kamienia, a nawet papieru. Coraz częściej można zamówić również personalizowane urny artystyczne.
Rodzaje dostępnych urn
Urny można podzielić ze względu na typ materiału, z którego są wykonane:
- Urny drewniane ‒ najczęściej są to urny dębowe, bukowe lub sosnowe, lakierowane na wysoki połysk lub matowe. Takie urny są dokładnie impregnowane, są dość ciężkie i bardzo trwałe.
- Urny metalowe ‒ zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, dostępne są w dość szerokiej gamie kolorystycznej, są wytrzymałe i zazwyczaj tańsze od drewnianych czy kamiennych, a przy tym lżejsze.
- Urny kamienne ‒ najczęściej wykonane są z marmuru, onyksu, granitu czy skały. Takie urny są ciężkie i bardzo wytrzymałe, należą do jednych z najdroższych. Wyróżniają się piękną kolorystyką.
- Urny kompozytowe ‒ wykonane są z tworzyw sztucznych, często mogą imitować inne materiały; ich zaletą jest niska cena. Coraz częściej spotyka się kompozyty biodegradowalne.
- Urny ceramiczne ‒ wykonane są z wypalanej gliny, wyróżniają się fantazyjnymi kształtami i szeroką gamą kolorystyczną.
- Urny szklane i kryształowe ‒ zazwyczaj są pięknie zdobione, wykonane w kolorze lub przezroczyste, są dość kruche.
Ponadto w ofercie spotkać można również urny z filcu, papieru, węgla i wielu innych mniej standardowych materiałów. Możliwości jest naprawdę wiele!
Do najpopularniejszych form urn zalicza się przede wszystkim te, które przypominają małe wazy, dzbany lub puchary. Klasyczne urny pogrzebowe często mają też formę prostopadłościanu lub walca. Rozwiązań jest wiele, również tych nieco mniej standardowych: urny w postaci księgi, łezki, serca, kwiatu, szkatułki, malutkiej trumny czy sarkofagu. Wiele firm oferuje również urny w niestandardowych kształtach na specjalne zamówienie, które swoim kształtem nawiązują do życia osoby zmarłej, jej pracy, aktywności pozazawodowej, zainteresowań czy hobby. Przykładem są urny w kształcie piłki do baseballu, piłki koszykowej, piłki nożnej, kasku motocyklowego, gitary, kufla z piwem, szyszki itp.
Czym kierować się przy wyborze urn?
Wybierając urnę warto zwrócić uwagę również na jej pojemność (najbardziej powszechne są urny 4-lub 5-litrowe) oraz wymiary ‒ głównie pod kątem wymiarów niszy kolumbaryjnej i perspektywy pochowania dwóch urn w jednej niszy.
Wybierając urny warto kierować się indywidualnymi upodobaniami estetycznymi lub związanymi z trwałością urny, a także budżetem, którym dysponujemy. Jeśli zmarła osoba wyraziła życzenia co do urny, w której chciała, aby spoczęły jej prochy, zachęcamy do uszanowania tej woli. Estetyczna urna jest jednym z ostatnich darów, jaki możemy dać osobie zmarłej. Jeśli chcemy samodzielnie nieść urnę z miejsca ceremonii pogrzebowej do grobu, wybierając urnę warto uwzględnić również taki aspekt jak ciężar oraz łatwość trzymania urny w dłoniach.
Nad czym warto zastanowić się przed zakupem urny?
- Czy chcemy, aby na urnie były umieszczone symbole religijne?
- Czy chcemy, aby na urnie były umieszczone ozdoby, na przykład metalowe ornamenty?
- Czy urna ma mieć zamontowane uchwyty?
- Czy chcemy, aby dane osoby zmarłej były umieszczone na metalowej tabliczce czy wygrawerowane bezpośrednio na urnie?
- Czy planujemy pochowanie dwóch urn w jednej niszy kolumbaryjnej?
- Czy planujemy samodzielnie nieść urnę do miejsca jej złożenia?
Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i doradzą także w kwestii wyboru urny. Zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią 12 352 44 44.